Jutros me je na Instagramu dočekala jedna poruka. Pitanje glasi:
Gde bi po Vama trebala da odem da promenim mesto za vreme rodjendana? Gde na more ili u neki grad?
Ovo pitanje me je inspirisalo da napišem novi tekst, jer znam da mnogi od vas ovo žele da pitaju, a neki se možda i stide. Zato, hajde da rešimo ovu dilemu jednom za svagda. Pred vama je sve što ste želeli da znate o rođendanskoj relokaciji, a niste imali koga (ili niste smeli) da pitate.
Evo i zašto, argumentovano i bez uvijanja u šarene papiriće:
1. Natalni horoskop je tvoj trajni koren
Prvo i osnovno pravilo ozbiljne astrologije jeste da nijedan tranzit, niti solarni povratak, ne mogu doneti ono što u vašem natalnom horoskopu ne postoji. Solarni povratak (godišnji horoskop) funkcioniše samo kao privremeni filter za tih dvanaest meseci. Ne možete sesti u avion, promeniti koordinate na 48 sati ili nešto više i očekivati da ste time obrisali svoje životne lekcije ili preko noći stvorili čuda koja vam natalno nisu data.
Vaša natalna karta je trajni i nepromenljiv energetski otisak. Ako nešto nije zapisano u njoj, nikakvo putovanje na kraj sveta to ne može veštački da stvori. Ne možeš sesti u avion kao jedna osoba, a probuditi se na rođendan sa potpuno novim životom i izbrisanim problemima.
2. Energetsko sidro je tamo gde živite, a ne gde provodite vikend (odmor)
U astrološkim krugovima postoji ozbiljna struja mišljenja koja s pravom kritikuje ovaj trend putovanja i naziva ga običnim marketinškim trikom sa internet foruma. Vi se psihofizički i energetski sinhronizujete sa mestom u kojem zaista živite i gde vam je usidrena svakodnevica. Kraća, privremena putovanja od par dana nemaju tu snagu da vam rekonfigurišu prediktivni model za narednu godinu. Da bi se energetski centar zaista pomerio na novu lokaciju, potrebno je da tamo pustite koren i prođete kroz proces adaptacije.
3. Psihološka zamka: Kofere pakujete, ali sebe nosite sa sobom
Sa psihološke tačke gledišta, ova potera za "idealnim rođendanskim koordinatama" je klasičan odbrambeni mehanizam i iluzija kontrole. U psihologiji se to zove duhovno zaobilaženje. Osoba koja ima hronične probleme u odnosima, finansijsku neodgovornost ili pati od anksioznosti, sklona je da poveruje da će je beg na Kubu ili u Kanadu tokom rođendana "spasiti" od teške godine. Istina je da svoje nesvesne obrase, strahove i probleme pakujete u kofer i nosite ih sa sobom gde god da sletite. Putovanje u tom slučaju deluje samo kao skup psihološki placebo.
4. Šta se zapravo menja? (Moje lično iskustvo iz Portlanda)
Moj rođendan je u julu i tokom života se, zbog sezone godišnjih odmora, prirodno dešavalo da u vreme rođendana budem van Beograda - u regionu, Grčkoj, pa i na drugom kontinentu. Rođendani u Grčkoj nisu menjali moj podznak, menjali su se samo minuti, i sve je u suštini ostajalo isto.
Međutim, velika promena se dogodila kada sam rođendan proslavila u Americi, u Portlandu (država Oregon). Da sam ostala u Beogradu, moj solarni podznak bi bio u Lavu (moja 10. natalna kuća), a u Portlandu je bio u Ribama (moja 5. natalna kuća). Planete i njihovi aspekti na nebu tog dana su bili potpuno isti za ceo svet, ali se raspored kuća - oblasti života - promenio. Zbog toga je moj doživljaj te godine bio drugačiji, ali kosmički pritisak je ostao isti. To putovanje je bilo ranije planirano, namestilo se spontano i ostalo mi je u divnom sećanju (tada se još moglo ulaziti u pilotsku kabinu!), ali ono nije magično izbrisalo moje realne životne tranzite.
Čak i kada bi vam astrolog matematički "namestio" povoljne uglove na nekoj dalekoj lokaciji, to nikada nije savršeno. Da biste dobili jednu stvar (npr. uspeh u karijeri), moraćete na toj novoj lokaciji da prihvatite teške planete u nekoj drugoj kući (npr. u kući zdravlja ili partnerstva). To nije magija, to je samo preraspodela energetskog pritiska.
5. Komercijalizacija i "čarobni rituali"
Na našim prostorima ova tema je prošla kroz ozbiljnu komercijalizaciju. Ljudima se danas prodaju skupe "luksuzne" konsultacije u kojima dobijaju uputstva šta da obuku, koje boje da koriste i na koju stranu sveta da se okrenu u minutu rođendanskog povratka. Neke od tih konsultacija koštaju koliko i sam avionski let, a jedini koji sigurno profitira je onaj ko ih prodaje. To je čisto uzimanje para lakovernim ljudima koji traže instant rešenja za instant život... a takva rešenja kod mene nećete pronaći.
Gde god da krenete...vi sa sobom nosite svoje Sunce
Kada je relokacija zapravo bitna?
Relokacija ima smisla i važna je za sve vas koji ste rođeni u jednom gradu ili državi, a već duže vreme živite i radite u drugom gradu ili državi. Tada se horoskop s pravom računa za mesto vašeg trenutnog boravka, jer je to vaša realnost.
A da li ćete ciljano negde otputovati za rođendan? To zavisi isključivo od vaše volje i novčanika. Ako to radite, uradite to iz čiste radosti, želje da vidite svet i proslavite život, a nikako iz straha od sopstvenog horoskopa i u naivnoj nadi da ćete prevariti planete.
Putujte. Što više, što dalje, što češće.
Ne postoji osoba koja više voli putovanja od mene, i gotovo svaki svoj rođendan sam provela negde na putu. To nije slučajnost, to je izbor koji bih ponavljala iznova.
Putovanja nas pune na način na koji to ne može ništa drugo. Kada izađemo iz svoje svakodnevice, iz poznatih ulica i poznatih lica, nešto u nama se opusti i otvori. U novom gradu, u nepoznatom kafiću, na plaži koju vidimo prvi put...počinjemo da slušamo sebe drugačije. Putovanja su ogledalo: pokazuju nam ko smo kada nas niko ne poznaje, šta nas raduje kada nemamo obaveza, čega nam nedostaje kada smo daleko od kuće. To je jedan od najiskrenijih oblika upoznavanja samog sebe.
Zato...putujte za rođendan, putujte van rođendana, putujte kad god možete i kad god osетite da vam treba da napunite baterije. Samo to radite zbog sebe, zbog iskustva, zbog uspomena koje ćete nositi godinama. Ne zbog rasporeda astroloških kuća, ne zbog podznaka, ne zbog rituala koji vam je neko prodao u paketu sa "ekskluzivnom konsultacijom."
Planete će vas pratiti gde god da odete. A to nije pretnja... to je podsetnik da nikuda ne bežite, nego uvek negde idete. I to je sasvim dovoljno.

Нема коментара:
Постави коментар